Jak rozpoznać cerę tłustą? Jest grubsza od pozostałych (można to sprawdzić łapiąc skórę między palce, nie będzie za bardzo widać odczynu bo naczynia krwionośne są mniej widoczne),nadmiernie się błyszczy, dobrze znosi czynniki zewnętrzne takie jak zimno, ciepło, wiatr, ale gorzej znosi czynniki wewnętrzne takie jak nagły stres, zmiany hormonalne. By zadbać o taką cerę należy najpierw uspokoić gruczoły łojowe, polepszyć jej ukrwienie.
Nie powinno się używać środków kosmetycznych bardzo agresywnych, które mogą nadmiernie odtłuścić cerę, zmienić jej pH, a nawet zamienić w skórę suchą, trądzikową. Kosmetyki powinny być lekkie jak np. delikatne pianki do czyszczenia twarzy, nie tłuste kremy np. kremy-żele, nawilżające kremy ale nie zawierające tłuszczów. Twarz można, a nawet powinno się oczyszczać dwa razy dziennie, nawet więcej gdy zajdzie potrzeba. Ponieważ skóra ta jest grubsza ma także grubszą warstwę rogową, należy ją złuszczać peelingami co najmniej raz w tygodniu(każdy rodzaj pellingu jest dobry ponieważ cera ta dobrze je znosi). Nie wolno zapominać o tonikach w celu utrzymania pH skóry, warto też co najmniej raz w tygodniu używać masek ściągających pory. W codziennym makijażu zalecane jest stosowanie kremów matujących, pudrów matujących.
W zabiegach gabinetowych polecane są ultradzwięki, kawitacja, złuszczanie naskórka za pomocą AHA-alfahydroksykwasów, jonoforeza, maski algowe.